img +420 519 412 659
img info@skolahustopece.cz
img Šafaříkova 24/999, Hustopeče
Stalo se
7. Čvn

2016

Ozdravný pobyt na kolech

Ve dnech 23.5.- 27.5. 2016 se 15 žáků a tři učitelé naší školy zúčastnilo ozdravného pobytu v Nesměři u Velkého Meziříčí.

Letos jsme ŠvP pojali v cyklistickém duchu, tudíž jsme si témeř všichni vezli jízdní kolo s sebou ( samozřejmě předem odborně seřízené).

V jednoduchém, avšak čistém rekreačním středisku Nesměř, jsme ihned po příjezdu bivakovali a pustili se do objevování okolí. Nejdříve jsme zdolali celkem obtížný výšlap na zříceninu hradu Templštejn, kde jsme kupodivu našli les plný hub „babek“ (hřib žlutomasý). Měli jsme objednanou až večeři, tudíž se obědvaly zásoby z domova. Kolik asi padlo oleje na všechnu tu spoustu smažených řízků….

Odpoledne jsme se brodili přilehlou říčkou Oslavou a ač jsme byli obuti do holínek, někteří z nás byli beztoho mokří…

Další den ráno byla postavena „opičí dráha“, abychom mohli otestovat dovednosti dětí v jízdě na kole. Většina žáků nástrahy testovací jízdy bravurně zvládla, proto jsme vzápětí a po důkladném poučení o bezpečnosti a chování v silničním provozu mohli vyrazit na 1. opravdový cyklovýlet. Jezdilo se převážně po cyklostezkách, ale část etapy vedla i po silnici. Počasí na Vysočině je nevypočitatelné a vrtošivé, což jsme ostatně během výšlapu poznali na vlastní kůži. Zmokli jsme „na kost“ , ale do tábora jsme včas a ve zdraví dorazili. Počasí se během dne umoudřilo a tak jsme mohli veškeré oblečení a obuv náležitě vysušit.

Ve středu se konal celodenní výlet a to do jihlavské ZOO. ZOO v Jihlavě nás všechny nadchla – skutečně se řadí mezi nejprestižnější v ČR. Veškeré pavilony i statické expozice jsou citlivě a interaktivně uspořádány. Žáci a i my dospěláci máme nezapomenutelné zážitky – např. z ukázky krmení dravců, dětského koutku, včelí expozice a sousty jiných atrakcí…

A ve čtvrtek se opět vyjíždělo na kolech. Tentokrát nás čekal „ostrý“ cyklovýlet do Velkého Meziříčí -značná část po silnici za plného automobilového provozu. Zvládli jsme to. Nemusím připomínat, že jsme všichni měli řádně vybavená jízdní kola a především přilbu! Až na pár odřenin a boulí se naše cykloputování Vysočinou podařilo. Večer se konala obligátní „ stezka odvahy“ a opékání špekáčků.

Volný čas (s přihlédnutím k aktuálnímu počasí) jsme vyplňovali přehazovanou, vybíjenou, kopanou, cvičením TRX, dovednostními soutěžemi, psaním a kreslením deníku, osvěžením v Oslavě, ale také pravidelnou údržbou a očistou jízdních kol (převážná část kol a přileb byla školní).

Ozdravný pobyt ve škole v přírodě se podařil; žáci se naučili samostatnosti a soběstačnosti a především zodpovědnosti a to nejen za sebe samotné, ale i za ostatní vrstevníky. Ti starší bezzištně pomahali těm mladším; zdatnější těm méně zdatným… Inu – škola hrou.

Děkujeme všem rodičům, kteří své děti precizně na pobyt vybavili; děkujeme dětem za odvahu a pedagogům za trpělivost. Děkujeme rekreačnímu středisku Nesměř (DRAK) za profesionální přístup k organizaci školních pobytových akcí.

Příští rok možná na vodu…

L.Mlčoch, ZŠ a PŠ, p.o., Šafaříkova 24, Hustopeče

Sdílet: