
Začátek roku jsme se snažili zpříjemnit několika výlety do okolí a načerpat ještě trochu tepla ze sluníčka. Vyšli jsme si na Ovčí terasy, osvěžili si nohy v rybníku u Těšan a užili si aquapark v Pasohlávkách. Zvládli jsme dokonce i přechod Pálavy. Mgr. Eliška Nováková

Již tradičně jsme se v říjnu vydali na podzimní turistický pobyt do Daňkovic. Počasí nám přálo, tak jsme si mohli užít dlouhé túry v přírodě, návštěvu cukrárny i závěrečnou obrovskou pizzu. Mgr. Eliška Nováková

Jelikož pravidelně jezdíme na hipoterapii do Velkých Němčic na farmu RUFA, kde to máme moc rádi a kde se nám velice hezky věnuje lektorka a zároveň majitelka farmy Simona Kosinová Růžičková se svojí asistentkou Kateřinou, ale hlavně máme možnost setkávat se se stádečkem moc príma poníků a se dvěma velikými koníky, na kterých mají děti možnost jezdit a procvičovat se. Rozhodli jsme se, že nejen že koníci dělají radost nám, ale že i my uděláme radost koníkům. Upekli jsme jim s dětmi zdravé mlsání ze lněného semínka, ovesných vloček a nastrouhané mrkve. V mezičase, když se pamlsky pekly, jsme loupali kukuřici, kterou koníkům později také dovezeme.
Zde recept na koňské mlsání:
200g.lněného semínka uvaříme v dostatečném množství vody, tak aby se vytvořil z tekutiny tzv. sliz, vaříme cca půl hodiny, mícháme, aby se semínko nepřipálilo. Necháme vychladnout. Poté vmícháme adekvátní množství ovesných vloček, můžeme přidat dvě až tři nastrouhané mrkve. To nemusí být, stačí základ ze semínka a vloček. Hmota by měla mít hustší konzistenci. Lžičkou děláme na plech na pečící papír malé hromádky, ze kterých uděláme lžičkou placičku. Lépe tvarovat kousky menší velikosti. Pečeme na 180 stupňů cca pul hodiny. Vyndáme a necháme nejlépe na mřížce do druhého dne uschnout. Placičky mohou zůstat vláčné. Přejeme koníkům dobrou chuť!:-)
Tř.uč.VII.tř. Monika Rais a as.ped.Lenka Fojtíková

S dětmi jsme se vypravili za podzimní přírodou na naše oblíbené místo v Rajhradě – k rybníku a do lesní obory U staré klášterní pily. Pozorovali jsme změny v přírodě, barvící se listy, podzimní přírodniny – šípky, kaštany, ořechy… Také jsme se u rybníku dívali na rybáře, jak loví ryby, krmili jsme divoké kačenky, které na tomto rybníku mají své hnízdiště, vycházkou jsme obešli celý rybník i kus lesní obory. Také jsme zavítali do zahrady rajhradského kláštera, který stojí kousek od rybníku, nakoukli jsme do krásné klášterní kaple. Klášter Benediktinů je významnou kulturní památkou , patří mezi nejstarší a nejznámější památky na Moravě a jistě stojí za vidění.
Za kolektiv VII.třídy tř.uč. Monika Rais., as.ped. Lenka Fojtíková

Ve čtvrtek 5. října se naše třída vydala na celodenní procházku kolem hustopečských rybníků. S přicházejícím podzimem jsme chtěli prozkoumat, jaké změny už se začaly v přírodě odehrávat. Na průzkum jsme ovšem nebyli sami, společnost nám dělal jeden z hustopečských myslivců, pan Karel Otýpka, a k velké radosti dětí i jeho pes. Během procházky jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen o tom, co to obnáší být myslivcem a jak se myslivci starají o zvěř, ale i o stromech, rostlinách a zvířatech, které jsme cestou potkali. Měli jsme štěstí na skupinku bažantů, které nevystrašil náš hlasitý pochod po poli a mohli jsme si je všichni prohlédnout pomocí dalekohledu. Vyzkoušeli jsme i speciální píšťalku, která zvládne přilákat srnky. Ty už ovšem tak odvážné jako bažanti nebyly a raději před námi zůstaly schované. Po cestě jsme si také všichni vyzkoušeli vodění mysliveckého psa, a i když si nejsme jistí, kdo koho vlastně vedl, tak jsme nakonec došli správně – do velké “spižírny”, kde myslivci skladují zásoby pro zvířata na zimu. Do té jsme přidali námi nasbírané kaštany, abychom jim také trochu přilepšili.
Unavení, ale s úsměvem a plní zážitků jsme se vrátili akorát v čase oběda. A všichni jsme měli stejné přání – zase někdy vyrazit na průzkum přírody s naším panem myslivcem, kterému tímto ještě jednou moc děkujeme! Tř. uč. Ingrid Janovcová

I z celozrnné špaldové mouky můžete upéct vláčný moučník. Když do těsta přidáte šťavnatou nastrouhanou mrkev (kterou nejspíš nikdo nepozná), ořechy a rumové rozinky, máte báječný podzimní perník, který navíc neskutečně voní.
Na Těsto:
Vše smícháme. Doporučujeme přidat více mrkve, ubrat trošku mouky, je možné využít pro vláčnost i trošku kefíru. Můžeme podávat s kopečkem oblíbené marmelády.
Dobrou chuť!