Dne 25. září se naše třída za doprovodu maminek a jedné babičky vydala do Lednice. V Lednici jsme šli krásnými zahradami, po cestě potkali labutě, o kterých jsme si povídali a říkali si zajímavosti ze života labutí a také jsme pozorovali podzimní proměny přírody. Děti zaujala zelená kulička (rostlina), kterou jsme našli pod stromy a ještě stále jsme nevyluštili záhadu, o jakou rostlinu s tak krásnou zelenou kuličkou se jedná. 🙂 Společně s maminkami a babičkou jsme se krásně prošli až k minaretu, kde jsme si dali párek v rohlíku, na který jsme se už dlouho těšili. Zpátky jsme šli druhou cestičkou, kolem lesa, vody, a tak jsme mohli sledovat další proměny přírody, která krásně zbarvila listí stromů a jako dárečky nám nechávala žaludy, které nás všechny zaujali a pár jsme jich nasbírali.
Počasí nám přálo, a tak jsme strávili další skvělý výlet plný smíchu, poznávání přírody a památek. Velký dík patří i maminkám, které své děti dovezli až na místo a zúčastnili se výletu s námi.
Za VI. třídu Matěj Slavík (třídní učitel)
V rámci Dějepisu se žáci 6., 8. a 9. ročníku ocitli ve středu 25. září na nějaký čas v pravěku. V Archeoparku Pavlov jsme si prohlédli exponáty z doby lovců mamutů. Seznámili jsme se s kamennými a kostěnými nástroji, které tito lidé používali v každodenním životě i k lovu, viděli jsme lidské i zvířecí kosterní pozůstatky a to včetně některých kostí opravdového mamuta. Nemohli jsme opomenout sošky venuší, z nichž nejznámější Věstonická nás zajímala nejvíce. Zhlédli jsme také krátký film, který nás seznámil s životem lidí, kteří žili v okolí Pálavy v období před 30 000 lety. Při zpáteční cestě jsme ještě stihli navštívit nový Dům přírody Pálavy. Zde pro nás paní lektorka měla připravený program Hmyzí mikro – makro, ve kterém jsme se dozvěděli nejen zajímavosti o hmyzu na Pálavě, ale také jsme plnili různé úkoly a dokonce si vyrobili pavouky a světlušky, které jsme si přivezli domů.
Mgr. Yvona Bartoňková
S opravdovým příchodem podzimu na konci září jsme s dětmi vyrazili do naší velmi oblíbené destinace – do skanzenu ve Strážnici. Byla zde pro děti přichystaná krásná skanzenová naučná akce Podzim na dědině. A protože se ve škole tématem podzimu a vším, co s tímto barevným ročním období souvisí aktuálně probíráme, měli jsme možnost vše si zopakovat, vidět, poslechnout si, ochutnat a vyzkoušet. Vrátili jsme se opět do dob našich praprapra…babiček a dědečků, kteří si vše nemohli jednoduše koupit v obchodě, jako dnes, ale museli přiložit ruku k dílu – vypěstovat, vyrobit…, za vším stálo spoustu tvrdé práce. Naši předkové byli opravdu velmi pracovití lidé! Nasbírali jsme mnoho zajímavých informací, také jsme si společně zopakovali, co už umíme a známe v dílničkách a skanzenových expozicích, v kouzelných interiérech i venkovních exteriérech skanzenových chaloupek. Úplně poprvé jsme mohli na vlastní oči vidět zcela novou – i když vlastně starou expozici vodního mlýna, kde jsme se se dozvěděli, jak se v minulosti mlelo obilí v mouku. Viděli jsme, jak naši předkové pracovali na polích, na orbu využívali koně, i ve skanzenu nám jeden silný veliký tažný kůň ukázal, jak se oralo, děti pomohly z políčka sebrat vyorané brambory. Podívali jsme se, jaké plodiny a rostliny naši předkové pěstovali a využívali, děti si vyzkoušely, jak se zpracovával len a konopí v přízi, ze které se na kolovratech předly nitě k šití. Ochutnali jsme bramborové lokše s povidly a s mákem, poučili jsme se, a také cítili, jak se kdysi krouhalo a šlapalo zelí, dlabaly a uskladňovaly dýně, kukuřice a jiné plodiny pro lidi i pro zvířata, vyzkoušeli jsme si řezání dříví na zimu, popovídali jsme si o tradičních moravských hodech. Ve velké stodole nás čekalo i myslivecké okénko, kde děti poznávaly různá polní a lesní zvířata a od pana myslivce jsme získali mnoho zajímavých informaci z oblasti honů, lovu, péči o zvěř a myslivosti. Prostě – podzim na dědině byl pestrou, důležitou a významnou součástí celého roku našich předků, vše co se urodilo, vyrostlo, odchovalo, se v průběhu podzimu zpracovalo v zásoby nejrůznějšího druhu pro dlouhé zimní období, a na jaře celý koloběh prací na poli, v zahradě i v dílnách a stodolách začal zase znovu. Koloběh života našich předků vnášel do jejich životů jistotu a soulad s přírodou. Podzim ve skanzenu jsme si, ostatně jako vždy, hodně užili, odvezli jsme si plnou náruč krásných zážitků. Se skanzenem jsme se rozloučili s písničkou a moc se těšíme na adventní akci „ Radujme se, veselme se“, kde se jistojistě naladíme na krásu a atmosféru vánočních svátků.
Monika Rais, M.Šafařík, L. Fojtíková – VIII. tř.
Ve třetím zářijovém týdnu jsme s dětmi vyrazili do Pavlova, na úpatí Pálavy, kde se nachází unikátní objekt Archeoparku. Na tuto exkurzi jsme se všichni velice těšili a naše očekávání se do puntíku splnila. Celý Archeopark byl pro všechny, děti i dospěláky, nevšedním zážitkem. Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů na světě. Přibližuje návštěvníkovi sídelní areál vytvořený moderním Homo sapiens na svazích hřebene Pálavy v období před 30 000 lety, otevírá materiální i duchovní svět lidí, kteří jej po několik tisíc let obývali. V unikátní architektonické stavbě, vstupující pod zem na úroveň nálezových vrstev, jsou prezentovány kamenné a kostěné nástroje, které lidé kultury gravettienu používali v každodenním životě i při lovu, replika dolnověstonického hrobu tří mladých jedinců přibližuje pohřební rituály, o estetickém cítění vypovídají vystavené umělecké předměty, mezi nimiž jsou sošky venuší či plastiky zvířat. Prezentace nezapomíná ani na zajímavou historii těchto výzkumů, spojenou tradičně s nálezem Věstonické venuše, a vyzdvihuje nejcennější objevy. K nim patří soubor kosterních pozůstatků moderního člověka, nejstarší, jaký má dnes antropologie k dispozici, a také doklady technologií, které zde snad lidé použili vůbec poprvé – výroba keramiky, tkaní látek či broušení kamene. Unikátním prvkem instalace je skládka mamutích kostí, jež zůstala po svém odkrytí na původním místě; umožňuje také vytvořit si představu o práci archeologů pracujících v terénu. Atraktivní muzejní prezentace podpořená moderní audiovizuální technologií a unikátní stavba Archeoparku, oceněná prestižní cenou Stavba roku 2016, nabízejí návštěvníkům ve všech směrech exkluzivní zážitek. Těšíme se na jaro, kdy se do Archeoparku vrátíme na některý z nabízených edukačních programů, a my si tak s dětmi budeme moci vyzkoušet na vlastní kůži, jak se žilo našim praprapra……..předkům, v době lovců mamutů.
Za kolektiv VIII.třídy Monika Rais, tř.uč.
V deštivém zářijovém dni jsme se s dětmi vypravili do Valtic do Národního zemědělského muzea, kde jsme měli možnost zhlédnout interaktivní expozice Příroda v Lednicko-valtickém areálu a vinařství a vinohradnictví v kraji kolem Pálavy. Expozice se nám díky své interaktivnosti a krásnému grafickému zpracování moc líbily, mohly jsme vše vnímat nejen zrakem, ale i sluchem a čichem, neboť výstava obsahuje mnoho doprovodných zvukových prvků a čichových vjemů. Prohlédli jsme si, seznámili se a zároveň si i zopakovali v expozicích Na poli, U vody , V lese, Na louce – jací živočichové v těchto prostředích žijí, jaké rostliny a stromy zde rostou. Ve vinařské expozici jsme si prohlédli a povídali si o vinařství od historie až po současnost, jako nedílné součásti našeho kraje. Součástí expozic je i interaktivní výstava různých druhů ovoce a zeleniny, což jsme si s dětmi rádi zopakovali. Děti měly možnost v dílničce vymalovat tematické omalovánky, poskládat puzzle, skládačky, zahrát si hry… Ve dvorním traktu jsme si ještě prohlédli naučnou expozici o Fotosyntéze u rostlin, jak probíhá, co vše přináší, a co rostliny k tomuto procesu potřebují. Vše se nám velice líbilo, zopakovali jsme si své znalosti a vědomosti z oblasti přírody, dozvěděli jsme se informace nové, užitečné a určitě se do Valtic a do muzea rádi vrátíme na některý z nabízených edukačních programů pro děti.
Za kolektiv VIII.tř. M.Rais, tř.uč.
Dne 11. září se VI. třída vydala na výlet společně s rodiči dětí do lesa blízko hájenky Velké Němčice. S dětmi jsme společně pozorovali podzimní změny v přírodě, povídali si o krmelcích a zvířátkách, které do něho chodí; ukazovali si kaštany v zeleném „kabátku“ a sledovali ocúny, kterých bylo blízko lesa dostatek. Počasí nám přálo a ve společnosti rodičů a našich žáků to byl krásně strávený den a už teď se těšíme na další výlet, který se nám blíží.
Matěj Slavík, DiS.